NeįgaliesiemsКонтакты

2024 m. rugsėjo 5 d. Šakių „Varpo“ mokykloje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Strateginio vystymo ir komunikacijos skyriaus vyresnioji patarėja Aldona Jakavonienė pristatė ne tik šią parodą, bet ir filmą „Antanas Lukša. Brolio pažadas“.

Ši dokumentinė kino juosta yra skirta laisvės kovotojui, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ilgamečiam vadovui ir garbės pirmininkui, kuris ilgą laiką buvo gyvų ir žuvusiųjų partizanų balsas, Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto broliui Antanui Lukšai.

Filmą žiūrėjo per 400 mokinių, dalyvavo Šakių rajono savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius, mokyklos direktorius Mindaugas Venckūnas, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Frančiakienė, istorijos mokytojai. Tokia forma vyko istorijos pamokos, kurių metu buvo pristatyta Antano Lukšos ir jo šeimos gyvenimo ir kovos už Lietuvos laisvę istorija. Simboliška, kad šis renginys vyko rugsėjo 5 d. Rugsėjo 4 d. sukako 73 metai, kai 1951 m. Pabartupio kaime (Kauno r.) esančiame miške žuvo legendinis Lietuvos partizanas Juozas Lukša-Daumantas, Antano Lukšos brolis.

„Antano Lukšos gyvenimas mums yra patriotiškumo, drąsos, stiprybės liudijimas, pasiaukojimo savo Tėvynei simbolis, įkvepiantis mylėti Lietuvą bei saugoti jos laisvę. Didžiausia pagarba ir amžinas atminimas Lietuvos didvyriui. Tik šių žmonių iniciatyva mes atėjome į Baltijos kelią, Kovo 11-ąją, atgavome nepriklausomybę. Lukšų šeima yra mums visiems pavyzdys, kaip žmonės kovojo už savo kraštą, už tėvynę Lietuvą. Manau, kad ši paroda stiprina visuomenės suvokimą, kam turime dėkoti, kad esame laisvi“, – pristatydama parodą kalbėjo LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė.

Parodoje pasakojama dramatiška Lukšų šeimos istorija, glaudžiai susijusi su sovietų okupuotos Lietuvos istorija – visi šeimos nariai įsitraukė į partizaninį karą ir dėl to skaudžiai nukentėjo.

Ši kilnojamoji-edukacinė paroda bus eksponuojama Šakių „Varpo“ mokykloje, Šakių Vytauto Didžiojo universiteto „Žiburio“ gimnazijoje, Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijoje, Griškabūdžio gimnazijoje ir Lukšių Vinco Grybo gimnazijoje.

Šakių „Varpo“ mokykloje naujus mokslo metus pradėjo per 800 mokinių. Tai viena didžiausių mokymo įstaigų Šakių rajone. Renginyje dalyvavęs Šakių rajono savivaldybės meras Darius Jakavičius sakė, kad esate laimingi vaikai, kad gyvenate laisvoje Lietuvoje.

„Ir mes esame dėkingi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojams, kurie patrauklia ir įdomia forma mums visiems pristatė Antano Lukšos ir jo šeimos gyvenimo ir kovos už Lietuvos laisvę istoriją. O tai kartu leidžia išsamiau pažinti Lietuvos istoriją. Ir tai, ką mes šiandien turime, turime saugoti ir žinoti, kad niekada nepasikartotų“, – sakė Šakių rajono savivaldybės vicemeras D. Jakavičius.