Balandžio 10 d., ketvirtadienį, 18:30 val. Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje (Aukų g. 2A) pristatoma Marijaus Gailiaus knyga „Augustė Gilytė. Romanas apie tai, kaip galėjo būti“. Ypatingoje vietoje, tarp buvusio KGB kalėjimo sienų, bus galima ne tik išgirsti autorių, bet ir pasiklausyti žinomų aktorių skaitomų ištraukų, įsigyti knygą ir gauti autografą.
Kultūrinių, istorinių nuorodų kupinu ir dinamišku pasakojimu knygos autorius perteikia pasipriešinimo sąlygas visuomenėje, kuri per istorijos klaidą neišsivadavo iš okupacijos.
Kiek priklauso nuo vieno žmogaus? Dešimtoje klasėje prie Augustės prieina dvejais metais vyresnis Kristijonas. Pakviesta purkšti grafičių prie Sporto rūmų, platinti nelegalios muzikos ir tiesiog linksmintis, ji patiria svaigų sielos polėkį.
Baigusi studijas lieka ištikima draugui, net jei jo ketinimai neaiškūs, o poelgiai stumia aplinkinius į pavojų. Ateis laikas, kai Augustei teks savarankiškai apsispręsti – ar ji nori gyventi kaip pilka prisitaikėlė tironijoje, ar būti savimi. Nuolat stebima ir persekiojama, verčiama laikytis griežtų normų ir taisyklių, Augustė Gilytė bando atgauti savigarbą ir laisvę. Ir ne vien dėl savęs – dėl visų kitų imperijos sugniuždytoje valstybėje.
M. Gailiaus romane vaizduojama alternatyviosios istorijos, arba istorinės fantastikos, situacija, kuomet Lietuvos valstybei nepavyksta sėkmingai ištrūkti iš Rusijos imperijos. Romane atpažįstami istorinės sovietinės tikrovės atspindžiai, kurie, sutirštinti rašytojo vaizduotės, pasireiškia kaip brandaus totalitarinio režimo, čia vadinamo kapitalkomunizmu, ženklai. Romanistui ypač svarbi jo prozos kalba – romane ji nušukuota, skaidri ir kartu žaidybiška.
M. Gailius sako dar toli iki didelio masto invazijos į Ukrainą sėdęs rašyti alternatyviosios istorijos žanro pasakojimą apie tai, kaip galėjo būti.
Sėdau ir valingai fantazavau apie didelę savo ir, žinau, daugelio mūsų baimę: o jeigu vėl ateis rusas? Arba: jeigu rusas niekada nė nebūtų išėjęs? Šalia sumanymo sukurti spekuliacinės fikcijos pasakojimą turėjau nutylėtą tikslą pašiaušti supatogėjusį mąstymą, glamūrinę būtį. Aš negaliu leisti, kad mano sūnūs patirtų tai, ką regėjau savo vaikystėje arba ką patyrė Augustė Gilytė
– sako knygos autorius, tikintis, kad romanu neprislėgs skaitytojų, atvirkščiai – juos išjudins, įtrauks.
Rašytojo, literatūros kritiko M. Gailiaus romanas „Augustė Gilytė“ – trečioji autoriaus knyga ir antrasis romanas.