NeįgaliesiemsKontaktai

„Gyvasis sausio 13-osios skydas“ – paroda, skirta Laisvės gynėjų atminimui

Parodos
2024 m. sausio 10 d. Tuskulėnų memorialo dvaro kieme buvo atverta fotografijų paroda „Gyvasis sausio 13-osios skydas“.
Dalintis
Renginio akimirka
2024-01-12

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, Kovo 11-osios Akto signatarė Birutė Valionytė,  Kovo 11-osios Akto signataras, rašytojas Kazys Saja, Lietuvos laisvės gynėjo Vytauto Vaitkaus sūnus Robertas Vaitkus.

Žuvusiųjų 1991 metų sausio 13-ąją atminimas buvo pagerbtas tylos minute. Buvo sugiedotas Lietuvos valstybės himnas.

Ir šiemet Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas buvo kitoks. Renginyje dalyvavo gražus būrys Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijos mokinių. .Mokytojai su vaikais atėjo į gyvą istorijos pamoką, kurioje iš Kovo 11-osios Akto signatarų išgirdo pasakojimus apie Lietuvos laisvės kainą, jos istoriją, apie žmogaus idealus ir tikslus. Šiuos dalykus perpratus, susidėjus į širdį už kelių metų jie galės imtis atsakomybės aktyviai dalyvauti valstybės gyvenime, o gal net ir valdyme. Ir jiems tai nebus sunku, nes jie gerai žinos Lietuvos istoriją…

Parodos nuotraukos „Gyvasis sausio 13-osios skydas“ pasakoja:

Sausio 13-ąją, minint Laisvės gynėjų dieną, prisimename prieš 33 metus Lietuvoje vykusius tragiškus įvykius. 1991 m. 14 Laisvės gynėjų žuvo, o dar beveik tūkstantis žmonių buvo sužeisti ar kitaip nukentėjo sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Lietuvos radijo ir televizijos pastatą bei Televizijos bokštą.

Kelias į 1990 m. kovo 11 d. paskelbtą Lietuvos nepriklausomybę buvo kupinas iššūkių, nes tarptautinė bendruomenė delsė ją pripažinti, o okupacinės sovietų valdžios administracinės struktūros ir kariuomenė neplanavo pasitraukti iš šalies. Siekdama užgniaužti Lietuvos laisvės siekius Sovietų Sąjunga vykdė ekonominę blokadą, o vietinė Lietuvos komunistų partija parengė valstybės perversmo planą, kuriuo buvo bandyta sunaikinti nepriklausomos Lietuvos valstybės viziją.

Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos santykių aukščiausias įtampos taškas buvo pasiektas 1991 m. sausio mėnesį. Po nesėkmingo prosovietinių aktyvistų bandymo sausio 8 d. šturmuoti Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą buvo pasitelktos sovietinės karinės pajėgos. Vėlesnėmis dienomis Sovietų Sąjunga kėsinosi į svarbiausius Lietuvos valstybingumo, strateginius ir infrastruktūros objektus.

Lietuvos Sąjūdis pradėjo organizuoti budėjimus, kviesdamas žmones iš visos Lietuvos vykti į Vilnių ginti savo nepriklausomybės, o sausio 11 d. Lietuvos Respublikos savanoriai Aukščiausiosios Tarybos rūmuose davė priesaiką. Nepaisant drąsių tik dainomis ir malda ginkluotų Laisvės gynėjų pastangų, sovietų pajėgos negailestingai užėmė Spaudos rūmus, Televizijos bokštą, Lietuvos radijo ir televizijos pastatą. 1991 m. sausio 13 d. nuo brutalios jėgos žuvo 14 žmonių. Nors dalis žiniasklaidos kontrolės buvo prarasta, tačiau Aukščiausioji Taryba, nepriklausomos Lietuvos valstybingumo simbolis, buvo išsaugota nepalaužiamo Laisvės gynėjų ryžto dėka.

Šiems įvykiams paminėti skirta fotografijų paroda „Gyvasis sausio 13-osios skydas“, parengta iš LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus rinkinių.

Parodą vilniečiai ir sostinės svečiai galės pamatyti iki 2024 metų vasario 11 d.

Nuotraukos:
LGGRTC
Dalintis

Aktualijos

Visos muziejaus naujienos
2024-06-06

Ukmergėje pristatyta Antano Lukšos gyvenimo ir kovos istorija

Parodos
Skaityti
2024-05-20

Susitikimas su svečiu iš Kazachstano

Svečiai
Skaityti
2024-03-29

Vilniuje paminėtos masinių gyventojų trėmimų 75-osios metinės

Renginiai
Skaityti
Parodos „Tremties kryžiai“ fragmentas
2024-03-21

Spygliuoti kryžiai tremtiniams atminti

Parodos
Skaityti
2024-03-18

Komunizmo aukų muziejuje Vašingtone pristatyta muziejaus kilnojamoji paroda

Naujienos
Skaityti
2024-03-13

Vašingtone atidaroma paroda „Nuo sovietinės raudonos iki lietuviškos trispalvės: 50 kovos už laisvę metų“

Parodos
Skaityti
Žiūrėti visas