Mokslinėje konferencijoje dalyvavo Moldovos nacionalinio istorijos muziejaus, Moldovos valstybinio universiteto istorijos instituto, Belci valstybinio universiteto, Avdarmos kaimo istorijos muziejaus, LGGRTC istorikai ir muziejininkai. Konferencijos dalyvius pasveikino Moldovos nacionalinio istorijos muziejaus, Moldovos valstybinio universiteto istorijos instituto vadovai ir mokslininkai, Lietuvos Respublikos ambasados Moldovos Respublikoje atašė Liudas Dabkus.
LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vyr. istorikas dr. Darius Juodis skaitė pranešimą tema „1940 m. birželio įvykių Lietuvoje refleksijos to meto šaltiniuose“; LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Ramona Staveckaitė-Notari – „Sovietų represijos Lietuvoje 1940 m. vasarą: socialinis aukų portretas“;LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorėRamunė Driaučiūnaitė – „Edukacinė programa „Atverta istorija“: kaip kalbame apie pirmąją sovietų okupaciją (1940–1941) Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje“.
R. Driaučiūnaitės teigimu, konferencijoje Moldovos ir Lietuvos kultūros ir mokslo institucijų tyrėjai per istorinę ir memorialinę perspektyvą nagrinėjo 1940 m. įvykius. „Pagrindinis akcentas buvo to laikotarpio geopolitinis kontekstas, laikmečio ištakų apmąstymai ir kolektyvinė atmintis. Be abejo, taip pat daug dėmesio buvo skirta į mūsų šalių istoriją įėjusiems Sovietų okupacinio režimo žiaurumams ir sukeltoms traumoms, taip pat buvo aiškinamasi, kaip minėti įvykiai atsispindi šalių muziejuose, kaip jie formuoja valstybių istorinę atmintį bei politiką“, – konferencijos dalyvių pranešimus apibendrino LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė.
Po konferencijos buvo atidaryta paroda „Atminties laukas posttotalitarinėje visuomenėje“. Pasak R. Driaučiūnaitės, parodoje buvo eksponuojami atminimo ženklai (paminklai, memorialiniai kompleksai, memorialiniai renginiai), skirti įprasminti sovietinių režimų laikotarpį, o Lietuvą pristatančiuose stenduose – paminklai ir memorialiniai kompleksai iš Vilniaus, Naujosios Vilnios, Kauno, Minaičių (Radviliškio r.), Merkinės (Varėnos r.).
LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė taip pat pasidžiaugė, kad Centro darbuotojai turėjo galimybę aplankyti unikalų Avdarmos kaimo istorijos muziejų. „Šiame muziejuje ir šalia jo esančiame memoriale daug dėmesio skiriama sovietinių represijų ir bado aukoms. Prievartinė kolektyvizacija sukėlė badą, dėl kurio regione išmirė ištisos šeimos, be to, daugybės savo regiono gyventojų šis kraštas neteko dėl prievartinės mobilizacijos, trėmimų ir suėmimų. Apibedrinant, galima konstatuoti, kad konferencija suteikė daug vertingos informacijos abiejų šalių istorikams ir muziejininkams, o dar svarbiau, kad ji sulaukė ir didelio Moldovos žiniasklaidos dėmesio“, – pastebėjo R. Driaučiūnaitė.
Moldovos žiniasklaidoje atspindėta mokslinės konferencijos „1940 metai Lietuvos ir Besarabijos istorijoje: istorijos ir atminimo perspektyvos“ tema – nuorodose:
- Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei – perspective istorice și memoriale;
- The year 1940 in the history of Lithuania and Bessarabia – historical and memorial perspectives;
- Basarabia și Lituania în 1940: istorie, amintire, rezistență, TV 1 Moldova;
- Conferință științifică: Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei;
- 85 de ani de la anexarea Basarabiei, marcați printr-o conferință științifică la Chișinău;
- Conferința științifică „Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei: perspective istorice și memoriale”;
- „Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei”, conferință la Muzeul Național de Istorie;
«1940 год в истории Литвы и Бессарабии», конференция в Национальном историческом музее;
“1940 in the History of Lithuania and Bessarabia”, a conference at the National Museum of History - Conferința științifică „Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei: perspective istorice și memoriale”, Institute of History
- Conferința științifică „Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei: perspective istorice și memoriale”
Scientific Conference “1940 in the History of Lithuania and Bessarabia: Historical and Memorial Perspectives” - Conferință științifică internațională la MNIM, MNIM
- 85 de ani de la răscrucea istoriei: Basarabia și Lituania, în fața anexării sovietice;
- Basarabia și Lituania în 1940: Istorie, amintire, rezistență, Institute Pro Memoria
- Institute Pro Memoria;
- Institute Pro Memoria;
- Conferința științifică „Anul 1940 în istoria Lituaniei și Basarabiei: perspective istorice și memoriale”.