NeįgaliesiemsKontaktai

Muziejuje viešėjęs Kinijos Respublikos (Taivano) parlamento pirmininkas

Svečiai
Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje viešėjęs Kinijos Respublikos (Taivano) parlamento pirmininkas You Si-Kun: taivaniečiai kaip ir Lietuvos žmonės patyrė žiaurias valdančio režimo represijas
Dalintis
Kinijos Respublikos (Taivano) parlamento pirmininkas You Si-Kun
OLKM
Parengta pagal Užsienio politikos tyrimo instituto apžvalgą
2022-07-25

Kinijos Respublikos (Taivano) Parlamento Pirmininko ekskursija po buvusį KGB kalėjimą baigėsi garbingo svečio pasakojimu apie taivaniečių išgyventą baltąjį terorą, kilusį po pagal įvykio datą vadinamo 228 INCIDENTO.

Panašiai kaip raudonasis maras Lietuvoje prieš valdžią protestuojančių vietinių gyventojų – tiek politinių disidentų, tiek civilių – žudymo bei įkalinimo teroras saloje tęsėsi nuo 1947 iki 1987 m. Keturis dešimtmečius po Antrojo pasaulinio karo Taivanas buvo korupcijos, masinio smurto ir totalitarinio valdymo kankinama tauta.

Pasak Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje viešėjusios delegacijos vadovo, taivaniečių vis dar jaučiami baltojo teroro randai. Karo padėtis Taivane baigėsi tik 1987 m. Pirmieji laisvi ir sąžiningi parlamento rinkimai įvyko 1992 m., o pirmieji visiškai demokratiški prezidento rinkimai – dar po ketverių metų 1996 m.

„Tegul demokratija nugali“, – svečių knygoje rašė You Si-Kun (Ju Sikunas), primindamas, kaip neseniai ši Kinijos Respublikos dalis demokratizavosi – pati taikiai transformavosi į politinę sistemą, atitinkančią tarptautines demokratines normas be įprastos Vakarų šalių ar Jungtinių Tautų pagalbos ir diplomatinių santykių.

228 INCIDENTAS siekia 1945 metus, kuomet pasibaigus Antrajam pasauliniam karui prasidėjo pirmieji Taivano nepasitenkinimo Kinijos Respublikos valdančiaisiais pareigūnais ženklai. Maišto nuotaikos vyravo kelerius metus. Žudynių išvakarėse 1947 m. vasario 27 d., Tabako monopolio biuro pareigūnai konfiskavo iš vietinės pardavėjos, manoma, nelegalias cigaretes bei jos pinigus ir, bandydami areštuoti, trenkė pistoletu per galvą. Vietiniai gyventojai stojo moters pusėn. Susirėmime su pareigūnais buvo nušautas vienas į incidentą įsitraukęs dalyvis. Kitą dieną kilo masiniai gyventojų protestai.

Kaip skelbia Azijos programos kuratorius Thomas J. Shattuckas, apytikriai 2 tūkst. gyventojų minia pajudėjo link Tabako monopolio biuro, reikalaudama mirties bausmės incidentą sukėlusiems pareigūnams bei kompanijos vadovo atsistatydinimo. Tuo tarpu kitas protestuotojų būrys susidūrė su 2 šios kompanijos atstovais ir juos mirtinai sumušė. Prie generalgubernatoriaus biuro susirinkusi minia buvo apšaudyta be įspėjimo, o keli protestuotojai žuvo. Dėl to visame Taivane kilo protestai, nukreipti prieš vyriausybės įstaigas ir žemyninės Kinijos gyventojus.

Neramumai truko nuo 1947 m. vasario 28 d. iki 1947 m. kovo 7 d., kuomet valdžios pareigūnai žiauriai sumušė vietinius gyventojus. Nors kovo 1 d. buvo sudarytas tyrimo komitetas, vis dėlto kariuomenė patruliavo saloje, šaudydama į vietinius atsitiktinai ir be atrankos žudydama. 1947 m. kovo 7 d. Tabako monopolio biuro incidento sprendimo komitetas (Atsiskaitymo komitetas), sudarytas iš studentų, įstatymų leidėjų ir kitų specialistų, atstovavusių žmonėms tiriant 228 incidentą, tuomečiam generalgubernatoriui pateikė 32 valdymo demokratizavimo reikalavimus, įskaitant vietinių taivaniečių skyrimą į vykdomosios valdžios pareigas bei žodžio laisvės užtikrinimą.

Žemyninės Kinijos atsakas buvo atvykęs pastiprinimas ir prasidėjęs susidorojimas. Istorikai skelbia, kad kareiviai šaudė į nekaltus, neginkluotus civilius, bandydami sukelti protestuotojams baimę ir taip atkurti tvarką. Kareiviai vykdė egzekucijas, nukirsdindami protestuotojams galvas, prievartavo moteris, įkalino studentus. Be žinios dingo politiniai disidentai. Dėl to, kad nusikaltimą dangstė tuometė valdžia bei buvo naikinami dokumentai, nėra tiksliai žinomas Baltojo teroro aukų skaičius. Tyrinėtojų duomenimis, valdžia galėjo susidoroti su mažiausiai 18 tūkst. protestuotojų. Didžiausias skelbtas aukų skaičius 28 tūkst.

Daugiau nuotraukų LGGRTC Facebook paskyroje.

Nuotraukos:
Karolis Norkūnas
Dalintis

Aktualijos

Visos muziejaus naujienos
Sausios 13 d. minėjimas Mažeikiuose
2025-01-14

Laisvės gynėjų dienos proga Mažeikių krašto visuomenei – LGGRTC darbai

Renginiai
Skaityti
2024-12-12

Laisvės dvasia gyva: Partizanų dainų festivalis „Laisvės kelias“ Druskininkuose

Renginiai
Skaityti
Parodos atidarymas Seime
2024-11-28

Seime atidaryta muziejaus paroda, skirta Jonui Žemaičiui-Vytautui

Parodos
Skaityti
Minėjimo akimirka
2024-11-27

Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje pagerbtas Jonas Žemaitis-Vytautas

Naujienos
Skaityti
Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu
2024-11-22

Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu

Naujienos
Skaityti
Renginio akimirka
2024-11-15

Marijampolėje prisiminta Štuthofe kalėjusių lietuvių istorija

Renginiai
Skaityti
Žiūrėti visas