Pagrindinė mokslininkės skaityto pranešimo išvada, kurią pagrindžia visi archeologiniai radiniai, kad Pietų Ukrainoje nebuvo nieko slaviško: atkasami kitų aplinkinių ir tolimesnių kultūrų dirbiniai, statiniai, tačiau įrodymų, jog tai maskoviečių vietovė, kaip tvirtina šiandienis Kremliaus režimas, ieškodamas pateisinimo savo invazijai, nėra.
Natalya Bimbirayte, žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės aktyvistė, socialinių projektų autorė ir vadovė, Chersono miesto nevyriausybinės organizacijos „Kultūros centras Ukraina – Lietuva” ir „Lietuvos lietuvių bendruomenės” valdybos pirmininkė paskaitos klausytojams pasakojo apie pirmąsias Chersono okupacijos dienas, okupantų elgesį, prievartavimą kolaboruoti su jais, okupuotųjų patriotines nuotaikas ir jų kankinimus. Prelegentės pasakojimai dar kartą paliudijo Rusijos karių nusikaltimus prieš Ukrainos civilius gyventojus.
Po paskaitos abi lektorės davė interviu Lietuvos nacionalinio transliuotojo žurnalistams.
Renginys „Chersonas kalba: Ukrainiečių realybė Pietų Ukrainoje: nepalaužiamumo ištakos, meilė laisvei ir pasipriešinimas” vyko 2022 m. lapkričio 25 d. ir buvo Holodomoro 90-ųjų metinių paminėjimo programos dalis. Lektorių atvykimą į Lietuvą ir paskaitas organizavo Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, bendradarbiaudamas su VšĮ „Parama Pietų Ukrainai”.