Parodos pristatyme dalyvavo Moldovos Respublikos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Emil Druc ir ambasados darbuotojai ir LGGRTC vadovai ir darbuotojai. Džiugu, kad buvo galimybė pabendrauti su svečiais iš Moldovos mokslų akademijos Istorijos instituto profesoriumi Virgiliu Birladeanu ir parodos „VAIKYSTĖ GULAGE“ kuratore, Moldovos valstybinio universiteto docente, dr. Ludmila Cojocaru.
Renginį vedė LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vyresnioji patarėja muziejinei veiklai Ramunė Driaučiūnaitė.
„Bendradarbiavimas tarp Moldovos nacionalinio istorijos muziejaus ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro tęsiasi jau ne vienerius metus. Kolegos Doc. dr. Ludmila Cojocaru ir Doc. dr. Virgiliu Birladeanu dalyvavę ne vienoje LGGRTC organizuotoje mokslinėje konferencijoje. Centro darbuotojai vykę į tarptautines konferencijas ir parodų atidarymus, vykusius Moldovoje.
Esame dėkingi, kad nuo 2017 m. įvairiose Moldovos ir Rumunijos mokslo, kultūros ir švietimo institucijose eksponuotos mūsų muziejaus parengtos parodos „PO SVETIMU DANGUM“ apie Lietuvos gyventojus Sovietų Sąjungos lageriuose ir tremtyje. Taip pat paroda „KARAS PO KARO“ apie ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą – partizaninį karą‘‘, – renginio metu kalbėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.
Svarbu, kad šiandien Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje atidaroma paroda „Vaikystė GULAGE“ parodanti, kaip su Besarabijos vaikais elgėsi totalitarinis komunistinis Moldavijos TSR režimas, pasmerkęs dešimtis tūkstančių vaikų tremčiai, badui, rusifikacijai.
„Džiaugiuosi bendradarbiavimu, kuris vyksta tarp mūsų šalių istorinių tyrimų institucijų, atskleidžiant žiaurius nusikaltimus, žudymus, įvykdytus būtent sovietų okupacijos laikotarpiu. Tikriausiai sutiksite, kad Okupacijų ir laisvės kovų muziejus yra kaip tik ta vieta, kur pristatoma Moldovos mokslininkų paroda savo turiniu idealiai sako tą patį, ką ir muziejaus ekspozicijos, o pats KGB nusikaltimų istoriją menantis pastatas, virtęs autentišku muziejumi, nori atsiprašyti už praeitį. Ši paroda yra kaip gyvas įrodymas,kad mes prisimename ir Ukrainoje nužudytus vaikus“, – kalbėjo Moldovos Respublikos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Emil Druc.
Parodą „VAIKYSTĖ GULAGE“ pristatė jos kuratorė, Moldovos valstybinio universiteto docentė dr. Ludmila Cojocaru. Paroda apjungia apie 180 fotodokumentinių vaizdų, paremtų prisiminimais ir archyviniais dokumentais iš Moldovos nacionalinio istorijos muziejaus, Jedineco apygardos muziejaus, Sorokos istorijos ir etnografijos muziejaus, ProMemoria archyvo kolekcijų, taip pat iš Moldavijos TSR totalitarinį komunistinį režimą išgyvenusių žmonių ir atminties institucijų archyvų.
Ji pabrėžė, kad fotodokumentinė paroda „Vaikystė Gulage“ – tai duoklė totalitarinio komunistinio režimo SSRS žiaurumus išgyvenusių vaikų atminimui, taip pat ir pastarųjų metų vaikų aukų atminimas Rusijos Federacijos vykdomame kare prieš Ukrainą.
Renginiui baigiantis, LGGRTC vadovas dr. A. Bubnys visus informavo, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Moldovos Respublikos nacionalinis istorijos muziejus pasirašė bendradarbiavimo susitarimą. Šio susitarimo tikslas yra Lietuvos ir Moldovos bendradarbiavimas prisidedant prie komunizmo bei kitų totalitarinių režimų tarptautinio suvokimo, organizuojant muziejinius, istorinius, istorinės atminties, teisinius, sociologinius ir kultūrinius komunizmo bei kitų totalitarinių režimų ir jų poveikio tyrimus ir išsaugant minėtų režimų aukų atminimą.
Naujiena OLK muziejaus paskyroje.
Daugiau nuotraukų LGGRTC Facebook paskyroje.