NeįgaliesiemsKontaktai

Ukrainos išeivijos JAV atstovių vizitas muziejuje

Svečiai
Lietuvos žydų genocido atminimo dieną istorines mūsų šalies okupacijų ekspozicijas apžiūrėjo Ukrainos išeivijos JAV atstovės. Viešnios kartu su Nacionalinio Ukrainos istorijos Antrajame pasauliniame kare muziejaus-memorialinio komplekso generaliniu direktoriumi Yurii'jumi Savchuk'u susitiko su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu dr. Arūnu Bubniu ir Okupacijų bei laisvės kovų muziejaus direktoriumi istoriku Remigijumi Černiumi. Apsilankę svečiai nufotografuoti Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus ekspozicijoje „Lietuvos gyventojai GULAG‘o lageriuose: 1944–1956 m.“ Iš dešinės pirma Diana Varnaitė, LR vyriausybės kanceliarijos Viešojo valdymo grupės patarėja. Kodėl šioje salėje?
Dalintis
Muziejaus svečiai
2022-09-23

Nes lietuvių ir ukrainiečių ryžtas kovoti už išlikimą, už laisvę ne kartą išbandytas pačiomis drastiškiausiomis sąlygomis – XX a. okupacijų periodais jis pasireiškė sukilimais ypatingojo režimo lageriuose.

Dėl nepakeliamų gyvenimo sąlygų – šalčio, alkio, ligų, sunkaus fizinio darbo, kriminalinių kalinių ir prižiūrėtojų patyčių – 1953–1955 m. per ypatingojo režimo lagerius nuvilnijo streikų ir sukilimų banga. Tarp aktyviausių sukilimų organizatorių buvo lietuviai ir ukrainiečiai. Nors neramumų lageriuose būta ir anksčiau, šie sukilimai išsiskyrė organizuotumu, masiškumu, keliamų reikalavimų (tarp jų ir politinių) konkretumu. Nors sukilimai brutaliai nuslopinti, dalis kalinių reikalavimų buvo patenkinta.

1944–1952 m. į GULAG’o lagerius iš Lietuvos kalėjimų buvo išvežti per 142,5 tūkst. žmonių. Dar apie 60 tūkst. žmonių po trumpesnio ar ilgesnio kalinimo laiko buvo paleisti nesuradus net ir formalios priežasties sudaryti bylą. Kiek žuvo tardant, iki šiol nežinoma.

Primintina, kad lageris – masinio kalinimo ir priverčiamojo darbo vieta, kurioje kaliniai laikyti teismo sprendimu. Sovietų Sąjungoje įkurtus lagerius administravo vyriausioji pataisos darbų lagerių ir kolonijų valdyba, sutrumpintai rusų kalba vadinta GULAG (Glavnoje upravlenije ispravitelno-trudovych lagerej i kolonij). Skaičiuojama, kad visoje Sovietų Sąjungoje buvo mažiausiai 476 lagerių grupės, jas sudarė tūkstančiai mažesnių lagerių punktų. Lageris – tai ištisas miestelis, izoliuotas nuo aplinkinio gyvenimo ir valdomas čekistų: lagerio viršininko, jo pavaduotojų ir atskirų sričių viršininkų. Visa lagerio teritorija su administracijos, ūkiniais ir buities pastatais bei kalinių barakais buvo saugoma sargybos postų ir juosiama spygliuotos vielos užtvarų.

Nuotraukos:
LGGRTC
Dalintis

Aktualijos

Visos muziejaus naujienos
Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu
2024-11-22

Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu

Naujienos
Skaityti
Renginio akimirka
2024-11-15

Marijampolėje prisiminta Štuthofe kalėjusių lietuvių istorija

Renginiai
Skaityti
Konferencijos akimirka
2024-10-31

Tremtinių konferencijoje – neužmiršti Lietuvos istorijos puslapiai

Renginiai
Skaityti
Renginio akimirka
2024-10-18

Mažajai Lietuvai atminti

Renginiai
Skaityti
Renginio akimirka
2024-10-08

Druskininkuose įamžintas Antano Dambrausko atminimas

Naujienos
Skaityti
Renginio akimirka
2024-09-16

Pagėgiuose pirmą kartą paminėta Vilko vaikų atminimo diena

Parodos
Skaityti
Žiūrėti visas