NeįgaliesiemsKontaktai
Birželio 14–15 d.

Gedulo ir vilties diena, Okupacijos ir genocido diena

Okupacijų ir laisvės kovų muziejus kviečia kartu paminėti Gedulo ir vilties dieną, Okupacijos ir genocido dieną ir susipažinti su ekspozicijomis ir parodomis. Muziejus dirbs nuo 10 iki 18 val.

Šiomis dienomis muziejaus lankymas nemokamas.

Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, 2024 m. birželio 14–15 dienomis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejus bus atviras visuomenei. Šiomis dienomis nuo 10 iki 18 val. Vilniaus gyventojai ir sostinės svečiai galės nemokamai susipažinti su muziejumi, kuriame sovietmečiu buvo įsikūręs KGB vidaus kalėjimas. Lankytojai turės galimybę apžiūrėti mirties nuosprendžių vykdymo patalpą, ekspozicijas, kurios pasakoja apie Lietuvos valstybės nepriklausomybės praradimą XX a. viduryje, sovietų valdžios represijas ir pasiaukojančią lietuvių tautos kovą dėl Nepriklausomybės.


Nuo 2024 m. birželio 5 d. iki liepos 7 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Konferencijų salėje eksponuojama fotografijų paroda „Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų…“.

Parodoje panaudotos fotografijos iš Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus rinkinių. Daugumos fotografijų autorius – Vilius Kairys. Viliaus Kairio tėveliai – 1941-ųjų metų tremtiniai. Vilius Kairys 1953 m. gimė Tit Aruose.

Jis 1989 m. liepos mėnesį dalyvavo ekspedicijoje Jakutijos šiaurėje. Keturios grupės buvusių tremtinių iš Vilniaus ir Kauno vyko į buvusias tremties vietas – Bykovą, Trofimovską, Stolbus, Tit Arus Lenos deltoje ir Ambarčianą, Kazačę, Kuogastachą, Krestus Janos deltoje. Ekspedicijos dalyviai sutvarkė, kiek buvo įmanoma, tėvynainių kapus, pastatė paminklus. Iš Tit Arų ir Bykovo savo artimųjų palaikus parvežė į Lietuvą ir palaidojo gimtinėje.

Viliaus Kairio fotografijose – vaizdai iš lietuvių tremtinių kapinių Tit Aruose.

Muziejaus lankytojai laukiami adresu Aukų g. 2A, Vilniuje.


O prie Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus veikia paroda „Lietuviai Kengyro sukilime. 1954 m. gegužės 16–birželio 26 d.” Šiemet sukako 70 metų, kai vyko Kengyro sukilimas.

Anglų ir lietuvių kalbomis parengta paroda skirta 1954 m. gegužės 16–birželio 26 d. Kengyro lageryje (Kazachijos SSR Karagandos sr.) vykusiam politinių kalinių sukilimui atminti. Aktyvūs šio sukilimo dalyviai buvo lageryje kalintys lietuviai – vyrai ir moterys. Daugiau kaip 40 dienų trukęs politinių kalinių sukilimas buvo žiauriai numalšintas. Tarp žuvusiųjų ir sužeistųjų buvo ir lietuvių.

Kengyro sukilimo kronika, fotografijos, dokumentai, schemos, žemėlapiai, „sustabdyti“ kino filmo kadrai vaizdžiai ir įtaigiai atkuria politinių kalinių sukilimo mastą, jo malšinimo tankais ir ginkluota kariuomene žiaurumą ir susidorojimą su kaliniais po sukilimo numalšinimo. Paroda eksponuojama 2024 m. gegužės 15–lapkričio 1 d.

Skaitytojai kviečiami susipažinti su virtualia paroda, kuri skirta 1941 metų trėmimams.

Dalintis