NeįgaliesiemsKontaktai
Lapkričio 19 d., 16 val.

Parodos „Lietuvos partizanų batuose…“ atidarymas

Okupacijų ir laisvės kovų muziejus

Renginio plakatas

Pojūčių paroda neregiams ir ne tik: „Lietuvos partizanų batuose…“– tai įdomių, gilių, sukrečiančių istorijų pateikimas jutiminiu būdu (įtraukiama uoslė, klausa, lietimas). Pagrindiniai objektai – Lietuvos partizanų Laisvės kovotojų avalynė, kurpaliai, ruošiniai ir kiti priedai. Parodoje naudojama istorinė autentiška avalynė ir jos priedai, aplink kuriuos kuriamas istoriškai įdomus bei vertingas pasakojimas. Emocijas ir įtaigą kuria garsai – žingsnių aidas, kalėjimo durų girgždesys, raktų žvangėjimas, persekiojamų partizanų alsavimas, stribų šūkaliojimai ar keiksmai, šunų lojimas, tyliai girdima malda. Erdvėje tvyrantis žibalo kvapas, maskuojantis partizanų pėdsakus, batsiuvio naudojamas vaško aromatas, sovietų pareigūno pigaus odekolono tvaikas, lietuviško šilo dvelksmas…

Apie kiekvieną unikalų batą, kurpalį ar jo priedą, kuriama istorija: ar tai būtų iš partizano bato gaminamas antspaudas, ar batai, kurių kulnuose bei paduose būdavo slėptuvės, ar batai, maskuojantys pėdsakus – pritaisant padus atbulomis ėjimui arba imituojant gyvūnų pėdas. Daugelį sukrės batų supjaustymas prieš mirtį, kad jie neatitektų stribams ar okupantams. Viena iš istorijų leis permąstyti gyvenimą – tai būtų pašnekesys su savo paties sąžine… Dvylika istorijų – dvylika istorijos liudijimų. Dvylika istoriškai atkurtų artefaktų, kuriuos galima būtų liesti, čiupinėti, matuotis, net apauti. Pasakojamos liūdnos, paveikios istorijos, verčiančios permąstyti ir išryškinti valstybės istorinę atmintį, patriotines vertybes: išdavystę, skausmą, ištikimybę, meilę, rūpestį, globą, nepriteklių. Aplink sukuriamą meninį avalynės objektą sukasi visas pasakojimas, atspindintis mūsų tautos išlikimo esmę – laisvės kovotojų pasipriešinimą.

Parodoje atsispindės nesulaužytas žmogiškasis orumas, nepalaužta dvasia bei laisvės siekis. Istoriškai tiksliai, bet tuo pačiu ir meniškai įtaigiai pateikiama unikali paroda. Tai būtų ir priminimas vilniečiams ir miesto svečiams apie sovietinių represijų baisumus, pavojaus įspėjimas ir kvietimas saugoti sunkiai iškovotą laisvę.

Visą parodą vainikuos svarbiausia trylikta istorija – istorija apie neįkalintą, nesušaudytą, nesunaikintą laisvę, istorija apie nebeprasmiškas aukas, istorija apie amžinybę…

Projekto idėjos autorė
Rūta Rimšelienė

Projektą įgyvendino:
Gedimina Šalkauskaitė-Statulevičienė
Marius Zavadskis
Evaldas Olberkis
Vytautas Gendvilas
Juozas Šalkauskas
Remigijus Sabulis
Aistė Tarabildienė

Daugiau informacijos tel.

Projektą finansuoja:

Lietuvos kultūros tarybos logotipas

Dalintis