NeįgaliesiemsKontaktai

Kilnojama paroda „Laisvės žvalgas“

Parodos
Prienų krašto muziejaus kartu su Okupacijų ir laisvės kovų muziejumi bendras darbas Juozo Lukšos Daumanto metų įprasminimui - naujų erdvinių formų kilnojama paroda
Dalintis
Parodos fragmentas
2021-07-14

2021 m. liepos 14 d. Prienuose atidaryta legendinio partizano Juozo Lukšos Daumanto 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda „Laisvės žvalgas”, kurią inicijavo Prienų krašto muziejus (parodos kuratorė – Ernesta Juodsnukytė). 2021 m. rugpjūčio 14 d. planuojama paleisti ir virtualią ekspozicijos dalį – filmuotus Juozą Lukšą Daumantą kelionėse lydėjusių bendražygių atsiminimus.

Parodą pristačiusi Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė pabrėžė jos netikėtą tūrinę formą: „Kadangi paroda kilnojamoji, tikiu, kad ji keliaus po Lietuvą ne tik šiais, bet ir kitais metais bei neš žinią apie sunkią, tačiau dėl to legenda virtusią Juozo Lukšos Daumanto rezistencinę kovą”.

Renginyje taip pat pristatyta istoriko Garliavos Juozo Lukšo gimnazijos direktoriaus Vidmanto Vitkausko knyga „Juozas Lukša Daumantas ir jo atminimo įamžinimas”. Pasakodamas apie jos rengimą, kurios vien nuotraukų sutvarkymas (aprašymas) truko 3 mėnesius, knygos autorius pasakojo apie aptiktus istorinius dokumentus – Veiverių mokyklos baigimo pažymėjimą, taip pat Kauno Aušros berniukų gimnazijos atestatą, iš kurių pavyko patikslinti Juozo Lukšos Daumanto gimimo datą. Istorijos mylėtojas, pedagogas V. Vitkauskas pabrėžė ne tik Juozo Albino Lukšos paliktą moralinį įpareigojimą – sugrįžti į mirtį, amžiną ištikimybę tėvynei, ne tik žavėjosi legendinio partizano romantiniu žodynu (per 30 skirtingų kreipinių mylimajai Nijolei Bražėnaitei laiškuose), bet ir išryškino 1947 m. tragizmą, kurį teko atlaikyti motinai (miršta tėvas, žūsta kovose 2 sūnūs, išdavystės pamserkiamas mirčiai ir pats Juozas Lukša), pabrėžė šeimos ir artimųjų vaidmenį gelbėjant žydus.

„Įdomi detalė, jog pirmąją atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje partizano vardu pavadintą mokyklą – Garliavos Juozo Lukšos gimnaziją – pabaigė didvyrio išdaviko provaikaitis.” – minėjo V. Vitkauskas.

Paroda „Laisvės žvalgas” Prienuose bus eksponuojama iki liepos 31 d. Parodos rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Prienų rajono savivaldybė. Organizatorius – Prienų krašto muziejus. Partneriai: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras, Kauno r. Garliavos Juozo Lukšo gimanzija.

Dalintis

Aktualijos

Visos muziejaus naujienos
2024-06-06

Ukmergėje pristatyta Antano Lukšos gyvenimo ir kovos istorija

Parodos
Skaityti
2024-05-20

Susitikimas su svečiu iš Kazachstano

Svečiai
Skaityti
2024-03-29

Vilniuje paminėtos masinių gyventojų trėmimų 75-osios metinės

Renginiai
Skaityti
Parodos „Tremties kryžiai“ fragmentas
2024-03-21

Spygliuoti kryžiai tremtiniams atminti

Parodos
Skaityti
2024-03-18

Komunizmo aukų muziejuje Vašingtone pristatyta muziejaus kilnojamoji paroda

Naujienos
Skaityti
2024-03-13

Vašingtone atidaroma paroda „Nuo sovietinės raudonos iki lietuviškos trispalvės: 50 kovos už laisvę metų“

Parodos
Skaityti
Žiūrėti visas