NeįgaliesiemsKontaktai

Marijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas

Parodos
Pasitinkant Vasario 16-ąją – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, Marijampolės Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus svetingai pakvietė į renginius, skirtus pagerbti legendinio Lietuvos laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimą.
Dalintis
Renginio akimirka
2024-02-18

„Neužmirškime savo didvyrių, būkime verti jų“ – įžanginiame žodyje susirinkusius paragino Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus vyresnioji muziejininkė Dalė Naujalienė. Ji  pakvietė  tylos minute pagerbti Lietuvos laisvės gynėjų Antano, Juozo,  Stasio, Jurgio, Vinco,  Lukšų, bei jų tėvų  Simono ir Onos Vilkaitės-Lukšienės, atminimą. Šios muziejininkės iniciatyva Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus darbuotojai gėles, skirtas Antano Lukšos atminimui, padėjo  prie paminklo „Tauro apygardos partizanams“.

Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, Laisvės kovotojo Antano Lukšos sūnus Kęstutis Lukša ir dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė, dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas” autorė, žurnalistė Rūta Sinkevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Rolandas Raibikis ir gausus būrys marijampoliečių, kuriems svarbu prisiminti  kovojusius už Lietuvos  laisvę.

Marijampolės krašto visuomenei  pristatytas dokumentinis filmas, kuriame pasakojama ne vien apie Antaną Lukšą, garsaus partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolį, bet ir apie to meto istorinius įvykius bei  visos Lietuvos  likimą.  Apie filmo kūrimą pasakojo  dokumentinio filmo kūrėja Rūta Sinkevičienė, prisiminimais pasidalino ir A. Lukšos artimieji. Filme  daug įdomių istorinių kadrų, pasakojančių  apie keturių sūnų mamą Oną Lukšienę, kuri, neradusi „enkavėdistų“ nužudyto ir miestelio aikštėje numesto sūnaus, nuo grindinio surinko pralietą nukankintųjų kraują, susirišo į terbelę ir palaidojo garbingoje vietoje. Tai ne vien simbolis, o įrodymas, kaip paprastas žmogus išgyveno ne tik dėl savo vaikų partizanų, bet ir dėl visos okupuotos Lietuvos.

Po filmo peržiūros Marijampolės krašto muziejaus „Salėračio” galerijoje  buvo atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta edukacinė-kilnojama paroda „Laikom frontą!”. Parodą, kurioje pasakojama A. Lukšos gyvenimo istorija, pristatė Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė.  Paroda taip pat papildyta originaliais eksponatais iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių, kuriuose eksponatai, įrodantys, kokia stipri buvo kovojusiųjų už Lietuvos laisvę dvasia ir kokius išgyvenimus patyrė jie ir jų artimieji savo gyvenimo kelyje kovodami už savo  tėvynės ir tautos laisvę.

Dokumentinį filmą „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ 2024 m. vasario 16 dieną 17. 40 min. parodė Marijampolės televizija.

Paroda „Laikom frontą!” muziejuje bus eksponuojama iki kovo 15 d.

Nuotraukos:
Marijampolės krašto ir Prezidento K.Griniaus muziejaus darbuotojų ir Laimutės Kraukšlienės
Dalintis

Aktualijos

Visos muziejaus naujienos
2024-06-06

Ukmergėje pristatyta Antano Lukšos gyvenimo ir kovos istorija

Parodos
Skaityti
2024-05-20

Susitikimas su svečiu iš Kazachstano

Svečiai
Skaityti
2024-03-29

Vilniuje paminėtos masinių gyventojų trėmimų 75-osios metinės

Renginiai
Skaityti
Parodos „Tremties kryžiai“ fragmentas
2024-03-21

Spygliuoti kryžiai tremtiniams atminti

Parodos
Skaityti
2024-03-18

Komunizmo aukų muziejuje Vašingtone pristatyta muziejaus kilnojamoji paroda

Naujienos
Skaityti
2024-03-13

Vašingtone atidaroma paroda „Nuo sovietinės raudonos iki lietuviškos trispalvės: 50 kovos už laisvę metų“

Parodos
Skaityti
Žiūrėti visas