Partizaninis karas 1944–1953 m.
Moksleiviams, studentams ir pensininkams – 3 €.
Informacija
1944 m. vasarą Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, šalyje prasidėjo partizaninis karas dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo. Pavieniams partizanams išsislapstyti pavyko iki 7-ojo deš. vidurio. Paskutinis partizanas Stasys Guiga mirė sava mirtimi 1986 m.
Ekspozicija supažindina su partizanų junginių teritorine struktūra ir karine organizacija, laisvės kovotojų siekiais, kasdiene jų veikla ir buitimi. Eksponuojami autentiški Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio dokumentai, periodiniai ir kiti leidiniai, rankraščiai, asmeniniai daiktai, nuotraukos, įamžinusios laisvės kovotojų veidus, retas jų šventes, atsisveikinimo su bendražygiais akimirkas.
Pirmieji kovų metai
Antroji sovietų okupacija Lietuvos rezistencines organizacijas užklupo nepasirengusias. Naujomis aplinkybėmis ryžtingiausiai veikė Lietuvos laisvės armijos vadovybė. Ji ragino savo narius likti šalyje ir ėmėsi konkrečių veiksmų pasipriešinimui organizuoti: pertvarkė struktūrą, kaupė ginklus, telkė kovotojus. Per 200 organizacijos narių buvo pasiųsta į vokiečių žvalgybos mokyklas tikintis, kad ten jie bus parengti partizaninei kovai.
Kitų antinacinio pasipriešinimo organizacijų nariai taip pat bandė telktis, ieškoti tarpusavio ryšių, tačiau vieno bendro vadovaujančio pogrindžio centro šalyje nebuvo, todėl antisovietinis pasipriešinimas kilo gana spontaniškai.
1944 m. pabaigoje–1945 m. pradžioje miškuose jau galėjo būti apie 30 tūkst. vyrų. Tik nedaugelis jų buvo profesionalūs kariškiai, o tarp šių vyravo jaunesnieji karininkai. Jie tapo didesnių partizanų junginių – rinktinių, apygardų, sričių vadais, tuo tarpu mažesniems koviniams vienetams vadovavo tik privalomąją karo tarnybą atlikę ar jokio karinio pasirengimo neturėję ūkininkai, mokytojai, gimnazistai.
Karinė partizanų organizacija
Lietuvos partizanai, perimdami ir tęsdami Lietuvos kariuomenės tradicijas, veikė kaip karinė struktūra. Iš pradžių partizanų veiklą reglamentuojančius laikinus nuostatus ir taisykles, dažniausiai Nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje veikusiųjų pavyzdžiu, rengė atskirų didesnių junginių vadai. Kiekvienam didesniam junginiui (rinktinei, apygardai, sričiai) vadovavo štabas, kurį sudarė atitinkamo junginio vadas, štabo viršininkas ir skyrių (rikiuotės, organizacinio, mobilizacijos, žvalgybos, informacijos ir pan.) viršininkai. Kai kuriose apygardose partizanai buvo mokomi karinio parengimo kursuose, o tiems, kurie išlaikydavo egzaminą, būdavo suteikiami ar keliami laipsniai.
Partizanų junginių vadai iš kovotojų reikalavo besąlygiškai laikytis karinės drausmės, nustatytų elgesio normų, įvairiais būdais stengėsi užkirsti kelią netvarkai ir savivalei. Tačiau kaip ir kiekviename kare neišvengta smurto ir savivalės civilių gyventojų atžvilgiu.
Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio įkūrimas
Ir partizanų junginių, ir miestuose veikusių pogrindžio organizacijų vadovai suprato, kad būtinai reikalinga bendra pogrindžio vadovybė, numatanti politinę kovos strategiją, galinti atstovauti pogrindžiui, ieškoti paramos užsienyje. Tačiau pogrindžio sąlygomis, visame krašte siaučiant kariuomenei ir specialiųjų tarnybų agentams, tai buvo nelengvas uždavinys. Tad pirmieji bandymai sudaryti bendrą vadovybę nebuvo sėkmingi.
Bendrą karinio ir politinio vadovavimo pasipriešinimui centrą pavyko įkurti tik beveik po penkerių kovos metų, t. y. tuomet, kai pasipriešinimas jau ėmė silpti. 1949 m. vasario mėn. įvykęs partizanų apygardų atstovų suvažiavimas suvienijo ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo junginius į bendrą organizaciją – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdį (LLKS). Suvažiavimas priėmė karinius, politinius dokumentus, įteisinančius Sąjūdį kaip organizaciją, vadovaujančią politinei ir karinei tautos išsivadavimo kovai, sudarė tarybą ir jos prezidiumą. LLKS tarybos 1949 m. vasario 16 d. priimta politinė Deklaracija skelbė, kad aukščiausia teisėta valdžia Lietuvoje yra partizanų vadovybė, o jų kovos tikslas – atkurti nepriklausomą demokratinę Lietuvos Respubliką.
Kovos kasdienybė
Partizanų vadai, objektyviai vertindami savo galimybes, iš esmės pritarė nuostatai tausoti tautos dvasinius ir materialinius išteklius. Po pirmųjų kovos metų netekčių buvo atsisakyta rizikingų veiksmų prieš miesteliuose dislokuotas karines įgulas, vengiama stoti į mūšį priešui turint aiškią persvarą. Karinės akcijos dažniau rengtos prieš okupacinės valdžios administracines institucijas trukdant joms vykdyti rinkimus, steigti kolektyvinius ūkius, kovojama su kolaborantais. Karinėmis ir propagandinėmis priemonėmis buvo priešinamasi sovietizacijai, puoselėjamos patriotinės gyventojų nuotaikos, skatinamas pilietinis nepaklusnumas okupacinei valdžiai.
Dvasinis gyvenimas
Partizanų vadovybė stengėsi kasdienį partizanų gyvenimą padaryti kuo dvasingesnį: vakarais prie laužų skambėdavo patriotinės dainos, vyko vaidinimai, drauge kalbama bendra malda. Partizanai, kiek leido aplinkybės, švęsdavo valstybines ir religines šventes, rizikuodami gyvybe laidodavo žuvusius kovos draugus. Dažnas kovotojas bandė plunksną – rašė atsiminimus, eilėraščius, kovų aprašymus, stengėsi nekasdieniais žodžiais išreikšti savo patirtį.
Meilė savam kraštui, tikėjimas savo kovos teisumu ir prasmingumu palaikė kovotojų dvasią, padėjo nepalūžti susidūrus su žiauria tikrove.
Leidyba
Laisvės kovotojai priešinosi ne tik ginklu, bet ir rašytiniu žodžiu. Per partizaninį kartą Lietuvoje išėjo ne viena dešimtis periodinių ir neperiodinių spaudos leidinių.
Partizaninės spaudos temos buvo labai įvairios. Okupaciniams laikraščiams skleidžiant melą ir propagandą, už geležinės uždangos atsidūrusi visuomenė pirmiausia buvo informuojama apie tarptautinius įvykius. Partizanų leidiniai liko vieninteliai, kuriuose buvo puoselėjama tautinė kultūra ir tradicijos. Publicistiniuose straipsniuose partizanai aiškindavo totalitarinės sistemos antihumanišką prigimtį, ragindavo nepamiršti tautos dvasinių tradicijų ir istorijos, nepasiduoti komunistinės ideologijos propagandai. Buvo siekiama ugdyti Tėvynės meilę, pilietiškumą, dorovę, palikti istorinių žinių apie partizanų kovas, bolševikų nusikaltimus.
Beginkliai kovotojai
Lietuvos partizanai nebūtų išsilaikę be gyventojų, daugiausia kaimo, paramos. Kaimas juos rengdavo, maitindavo, teikdavo būstą, aprūpindavo būtiniausiais reikmenimis. Prieglobstį pas žmones, prijaučiančius partizanams, rasdavo persekiojamų laisvės kovotojų artimieji.
Prie beginklių kovotojų galima priskirti ir partizanų ryšininkus. Jie pristatydavo dokumentų, leidinių paketus, kilus pavojui įspėdavo apie grėsmę, atnešdavo vaistų.
Nuslėpti ryšius su partizanais buvo labai sunku: stigo konspiracijos įgūdžių, be to, judėjimui silpstant ir retėjant partizanų gretoms, vis daugiau žmonių sutikdavo tapti represinių žinybų informatoriais ir agentais. Jų, kaip ir partizanų, laukė žiaurūs tardymai, o po to – Gulago kalėjimai ir lageriai.
Per geležinę uždangą
Lietuvos teritorijoje vienų vieniems kovojusiems partizanams buvo labai svarbu užmegzti ryšius su Vakarų valstybėmis, užsienio lietuvių organizacijomis. Iš jų buvo tikimasi gauti tiek materialinės, tiek politinės paramos. Laisvės kovotojai siekė, kad pasaulis žinotų apie partizaninį karą siekiant atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę.
Pirmieji partizanų įgaliotiniai Jurgis Krikščiūnas ir Juozas Lukša į Vakarus prasiveržė 1947 m. pavasarį. 1947 m. gruodį geležinę uždangą įveikė Kazimieras Pyplys ir Juozas Lukša. Jie atgabeno daug dokumentinės medžiagos apie savo krašte sovietų valdžios vykdomas represijas, laisvės kovas. Išeivija padėjo ją platinti Vakarų žiniasklaidoje, perdavė ir Lietuvos katalikų laišką Šventajam Tėvui. K. Pyplys ir J. Lukša iš karto ėmė rūpintis grįžimu į kovojantį kraštą, tačiau tai padaryti pasirodė sunkiau nei jie manė. Tik po pusantrų metų K. Pyplys, o daugiau nei po dviejų su puse – J. Lukša desantu grįžo į Lietuvą. Čia juos pasitiko nors ir smarkiai išretėjusios, bet vis dar ryžto nepraradusios bendražygių gretos, laukiančios viltingų žinių iš Vakarų.
1950–1953 m. Lietuvą pasiekė dar kelios desantininkų grupės ir pavieniai radistai iš Vakarų, tačiau beveik visus juos ištiko tragiškas likimas: vieni žuvo, kiti buvo sušaudyti, treti pateko į kalėjimus ar lagerius. Buvo ir tokių, kurie sutiko dirbti sovietų saugumui.
Ekspozicijos vieta
Ekspozicija „Partizaninis karas 1944–1953 m.“
Vieta: Pirmas aukštas