Lietuva 1940–1941 metais
Moksleiviams, studentams ir pensininkams – 3 €.
Informacija
Lietuva, Antrojo pasaulinio karo išvakarėse tapusi Vokietijos ir Sovietų Sąjungos dalybų objektu, 1940 m. birželio 15 d. buvo Sovietų Sąjungos okupuota, o vėliau – ir aneksuota.
Ekspozicija atspindi tarptautinę Lietuvos padėtį 4-ojo dešimtmečio pabaigoje, atskleidžia, kaip Maskva, vietinių talkininkų padedama, laipsniškai panaikino Lietuvos valstybės suverenitetą. Okupacinis režimas pagal sovietinį modelį ėmėsi pertvarkyti administraciją, ekonomiką, švietimą, kultūrą, dvasinį gyvenimą. Mokyklose, darbo kolektyvuose būdavo aršiai brukama komunistinė ideologija, ateizmas. Prasidėjo taikių gyventojų persekiojimas ir areštai. Buvo griaunama ir naikinama viskas, kas priminė Nepriklausomybės laikus.
Po metų, 1941 m. birželio 14 d., prasidėjo pirmasis masinis Lietuvos gyventojų – lietuvių, lenkų, rusų, baltarusių, žydų – trėmimas. Tremtis palietė visus gyventojų sluoksnius, tačiau labiausiai nukentėjo pažangioji Lietuvos visuomenės dalis –politikos, kariuomenės, valstybės saugumo ir teisėsaugos struktūrų tarnautojai, politinių ir visuomeninių organizacijų vadovai ir nariai, sveikatos apsaugos, švietimo, kultūros ir kitų įstaigų darbuotojai, stambūs ūkininkai ir miškininkai.
Šią niūrią ir bauginančią to meto realybę ekspozicijoje atskleidžia nuotraukos, dokumentai, daiktai, žemėlapiai.
Paskutiniais sovietinio represinio aparato egzistavimo dešimtmečiais šiame kambaryje buvo vidaus kalėjimo viršininko pavaduotojo kabinetas, todėl antrame plane, už stiklo stendo, eksponuojami išlikę 5-ojo dešimtmečio baldai, naudoti daiktai, atkurtos kai kurios interjero detalės.
Ekspozicijos vieta
Ekspozicija „Lietuva 1940–1941 metais“
Vieta: Pirmas aukštas